Angličtina
Školní rok se pomalu rozjížídí a je nejvyšší čas vybrat kroužky - a to jak pro dítě školou povinné tak pro to, které chodí do mateřinky. Pokud váháte, zda své ratolesti zaplatit kurz angličtiny, tak moc neváhejte. Děti jsou jakou »houby« a cizí jazyko do sebe doslova nasají. Ovšem, pokud je kvalitně vyučovaný...
1. Dítě je největším specialistou
Největším specialistou na osvojování si řeči je podle odborníků dítě! Cizí řeč se učí naprosto přirozeně a jednoduše – vlastně podobně jako jazyk mateřský. Až do mladšího školního věku se totiž jedná o přirozenou (biologickou) vlastnost mozku. Poté se vývoj řečových center uzavírá a toto téměř podvědomé učení se mění »v dřinu«. Proto to nám dospělým jde občas trochu ztuha.
2. Výuka musí odpovídat věku
Není důležitý jen včasný začátek, ale hlavně a především záleží na kvalitě výuky a její přiměřenosti danému věku. Je jasné, že ve školce se děti »nedrtí« slovíčka a gramatiku. Předškolní vzdělávání je založené na hrách a aktivitách, které děti baví a ony vlastně ani nevnímají, že se učí.
3. Využijte dětského »pamatováka«
Podle odborníků mají děti velmi hlubokou schopnost pamatovat si: Vnímají melodii, zvuk, a když se jim líbí, zapamatují si ho – nerozlišují, je-li to česky, nebo anglicky. Navíc je prokázáno, že osvojování si druhé řeči vedle mateřské má pozitivní vliv na intelektuální vývoj a rozvoj mozku.
4. Děti motivujte
Největší motivací pro dítě je, že se může zapojit do hry, do komunikace. A pokud je v angličtině, prostředkem je právě tato řeč. Dítě je tak motivováno reagovat a mluvit a učí se využívat řeč přirozeně v běžných a konkrétních situacích.
5. Pouštějte jim zábavná videa
Filmy, skeče, písničky - to všechno děti upoutá. Letos nově jim na počítači můžete najít na YouTube i speciální kanál zábavné angličtiny. Autorem je Steve Watts, angličan, který již 10 let žije v Česku a je autorem metody Wattsenglish. Podílel se také na zpracování metody výuky angličtiny pro ministerstvo školství. Výukový kanál je zadarmo a navíc bude děti bavit.
Přílohy: